Az írásbeli értékelést és a helyszíni látogatásokat követően versenyezhettek egymással a Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Program 2024-es prezentációs döntőjébe jutott önkormányzatok a Gödöllőn a Királyi Kastély Barokk Színház termében megrendezett november 26-ai konferencián. Az eseményen a versenyzők 10-10 percben mutatták be bűnmegelőzési, közbiztonsági jó önkormányzati gyakorlatok, valamint önkormányzati innovációk kategóriában jó gyakorlataikat. A díjak odaítéléséről ezt követően született döntés, az idei évben nyolc önkormányzat kilenc pályázata részesült elismerésben.
A Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Programot 2024-ben is folytattuk, ebben az évben azokat a már bizonyított jó önkormányzati gyakorlatokat vártuk, amelyek legalább egy éve hatékonyan, hatásosan, mások számára átvehető és megismételhető módon működnek. A Program célja a legjobb önkormányzati gyakorlatok feltérképezése, és megismertetése az ország más önkormányzataival, kormányzati szervezetekkel és a nemzetközi szakmai közélettel is. Az elmúlt 16 évben közel 320 pályázat érkezett be a Programba, és közel 180 millió Ft összegnek megfelelő díjazásban részesültek a nyertesek.
Az önkormányzatok számára rendezett idei eseményen részt vett és köszöntőt mondott dr. Hanusi Péter, a TÖOSZ megbízott elnöke, Niall Sheerin, az Európa Tanács Többszintű Kormányzás Szakértői Központ helyettes vezetője. Előadást tartott Kivés Zoltán, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, önkormányzati helyettes államtitkára, Iványiné Szabó Andrea, a Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács Titkárság Stratégiai Főosztályának vezetője és Zséli Tímea Mária vezető-kormányfőtanácsos, dr. Baloghné Uracs Marianna vármegyei igazgatóhelyettes, Nemzeti Művelődési Intézet, míg a zárszót Szabó Gellért elnök, Magyar Faluszövetség, Szentkirály község polgármestere mondta.
A programot a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) az Európa Tanács Helyi és Regionális Demokrácia Szakértői Központja együttműködésével hirdeti meg 2008-tól folyamatosan. A megvalósításában 2024-ban a TÖOSZ mellett a Magyar Faluszövetség, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, a Belügyminisztérium, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Művelődési Intézet, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács, a Biztonságos és Élhető Városokért Egyesület, a Homo Oecologicus Alapítvány, az Országos Polgárőr Szövetség vettek részt.
Az idei évben azokat a már bizonyított jó önkormányzati gyakorlatokat vártuk, amelyek legalább egy éve hatékonyan, hatásosan, mások számára átvehető és megismételhető módon működnek. Az érdeklődő önkormányzatok két területen nyújthatták be pályázataikat: önkormányzati innovációk, illetve bűnmegelőzési, közbiztonsági jó önkormányzati gyakorlatok témákban.
A tizenöt éve folyamatosan működő Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Programja az Európa Tanács támogatásával egy széles körben elfogadott nemzetközi módszertant követ. A TÖOSZ vezetésével, szakértők közreműködésével az Irányító Bizottság az elfogadottság, az együttműködés, átláthatóság, nyitottság, fontosság, hatásosság, hatékonyság, fenntarthatóság, megismételhetőség, innováció és a dokumentáltság szempontjai alapján értékelték a 2024. szeptember 5-éig beérkezett pályázatokat. Az írásbeli értékelést és a helyszíni látogatásokat követően versenyezhettek egymással az önkormányzatok a november 26-ai prezentációs döntőn, ahol 10-10 percben mutatták be jó gyakorlataikat. A díjak odaítéléséről ezt követően született döntés, melynek eredményeként nyolc önkormányzat kilenc pályázata részesült elismerésben.
A díjakat a Belügyminisztérium, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Művelődési Intézet és a TÖOSZ támogatása tette lehetővé. A pénzdíj mellett különdíjak: Tanulmányút 40 fő részére Lakitelekre, illetve külföldi szakmai tanulmányút 3 önkormányzatnál 1-1 fő részére.
A nyertes önkormányzatok a jó gyakorlatukkal kapcsolatos célokra használhatják a díjakkal járó támogatást.
Az idei év legjobb önkormányzati gyakorlatai kategóriánként:
Az Irányító Bizottság döntése alapján 2024-ben fenti témakörben megosztott első hely született tekintettel arra, hogy mindkét döntőbe jutott pályázat kiemelkedő a maga nemében:
Alsómocsolád Község Önkormányzata – A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács szakemberei által tartott akkreditált képzés (Generációk Gondolkodása), amely a településen dolgozó gyermekvédelmi szakembereknek, jelzőrendszeri tagoknak és a szociális szférában dolgozóknak nyújt lehetőséget a generációk közötti különbségek megértésére, az ezekből fakadó kihívások kezelésére.
Budapest Főváros XIII. Kerület Önkormányzata – Helyi bűnmegelőzési stratégia kidolgozását előkészítő workshop megrendezése, valamint a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács települési bűnmegelőzési stratégia elkészítését segítő módszertani útmutatójának alkalmazását és a stratégia megalkotásának folyamatát támogató mentorálás a workshopot követően 4 hónapon keresztül.
1. Díj: Kiscsősz Község Önkormányzata – 1.400.000,- Ft
2. Díj: Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata – 1.000.000,- Ft
3. Díj: Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata – 600.000,- Ft
Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata – külföldi szakmai tanulmányút 1 fő részére
Budapest Főváros XIII. Kerület Önkormányzata – külföldi tanulmányút 1 fő részére
Győr Megyei Jogú Város - tanulmányút 40 fő részére, Lakitelekre
Jánoshida Község Önkormányzata – külföldi szakmai tanulmányút 1 fő részére, valamint a STIHL Magyarország által felajánlott tárgyjutalom
Minden díjazott helyi információs szakmai napokat szervez, amelyekre szeretettel várják az érdeklődő kollégákat más önkormányzatoktól. Érdeklődjön a TÖOSZ Titkárságon, mikor és melyik téma kerül napirendre.
A korábbi évekhez hasonlóan 2024-ben is kértünk egy-egy rövid videót a Legjobb Önkormányzati Program pályázóitól, a megszokott pályázati dokumentációk kiegészítéseként. A videókat ezúttal is közzétettük az interneten, hogy a tanulási folyamat és a tudásmegosztás a program során igazán hatékony lehessen. A nyertesekről és valamennyi pályázó önkormányzat gyakorlatáról a www.legjobbonkormanyzatigyakorlatok.hu oldalon találnak információkat, tagjaink a prezentációs döntőről az ÖNkormányzat újság következő számában is olvashatnak!
Gratulálunk a díjazottaknak és valamennyi pályázónak, köszönjük a közreműködők munkáját és a részvételt!